6 navika koje nas potajno debljaju

Iako do sad niste o tome razmišljali, a možda ni primijetili da je to razlog vašim nakupljenim suvišnim kilogramima, neke svakodnevne navike mogu uticati na broj na kućnoj vagi. Evo što nas najčešće sabotira u održavanju idealne tjelesne težine…

Moderni kofeinski napitci

Svi oni novi okusi kafe kojih je na tržištu sve više, a nisu obična kafa – mogući su uzrok debljanja. Nescafe, cappuccino (običan, ali i oni s okusom), frappuccino i sl. izrađuju se od punomasnog mlijeka, imaju dodatne pojačivače ukusa i već dodane šećere. Sve su to razlozi zbog kojih bi ih se trebalo izbjegavati ukoliko odjednom imate višak kilograma.

Obična kafa ima najmanje kalorija, a čak i ako pijete kafu s mlijekom i šećerom, u tijelo ćete unositi znatno manje kalorija nego što to činite pijete li neki od navedenih napitaka.

Hrana s nogu

Nažalost, svi mi ponekad ne nalazimo vrijeme da u miru sjednemo i jedemo. Obavljamo zadatke pred nama i trpamo u sebe hranu, a da toga nismo ni svjesni. Što je još gore, obavljamo to u roku desetak minuta. Jesti s nogu stoga je mogući uzrok debljanja.

Zaokupljeni drugim obavezama, ne vodimo računa koliko smo pojeli i jesmo li uopšte siti, pa često dolazi do prejedanja…

Prevelike porcije

Posljednjih je godina i na našim područjima zabilježeno kako ljudi jedu sve veće porcije. Veća porcija znači i veći broj kalorija a samim tim i kilograma; manja porcija – manji broj kalorija odnosno kilograma. Logično, zar ne!? Pritom, očekivano, ne dajemo preveliku važnost voću i povrću, odnosno uravnoteženoj prehrani, koja je najzdravija.

Ako se odjednom debljate, vodite računa o broju obroka i raznolikosti onoga što jedete, a u međuobroke ubacite porciju svježeg sezonskog voća i pijte dovoljno vode.

Gladovanje, baš kao i prejedanje, još nikome nisu donijeli ništa dobro. Uživajte u hrani, ali pazite šta i koliko jedete.

Brze dijete

Svi već znamo kako u tome nema sreće. Brze dijete imaju jo-jo efekat i vrlo su opasne za zdravlje. Naime, ako odjednom smanjite unos hrane u organizam, tijelo (koje je pod šokom onoga što se događa) usporiće metabolizam kako bi skladištilo energiju. Osim što na ovaj način višestruko štetimo tijelu, zapravo i poništavamo učinke dijete – a to je mršavljenje.

Preskakanje obroka

Svima nam se ponekad dogodi da preskočimo obrok. No, kad nam to prijeđe u naviku, negativno se odražava kako na naše zdravlje, tako i na “stanje” na vagi. Naš organizam zbog toga može početi skladištiti masti, jer misli da je ovo novi način ishrane. Stoga, probajte jesti češće, ali manje obroke visoke hranjive obroke.

I ne zaboravite, prehrana možda jeste najvažnija pri održavanju idealne tjelesne težine, no treba biti i fizički aktivan. Višesatno sjedenje (a potom i izležavanje) nikako nam ne idu na ruku. Ne morate baš trčati maratone, ali svakodnevna šetnja, može vam pomoći da se osjećate, ali i da izgledate bolje.

 

 

Ostavi komentar

Your email address will not be published. Required fields are marked *