Istezanje i njegove beneficije

 

 

 Beneficije istezanja

• Povećavamo mišićnu fleksibilnost, koja je prevashodna. Radimo na povećanju pokretljivosti mišića, veći opseg pokreta, imamo osećaj veće kontrole, postižemo stabilnije pokrete. Želimo da izbjegnemo onu svima poznatu nemoć dosega nožnih prstiju.

• Sprečavamo ili liječimo artiritis, ublažavamo grčeve. Istezanjem podmazujemo zglobove, smanjujemo napetost.
• Sprečavamo povrede. Praktično dovodimo mišiće i zglobove, kao i cijeli organizam u ravnotežu, oporavljamo ga posle napora, regenerišemo ga.
• Stičemo navike pravilnog disanja i opuštanja cjelokupnog tijela.

Kada se istežemo?

• Prije treninga: da pripremimo grupe mišića koje ćemo angažovati najviše, da pripremimo zglobove za opterećenje, kako se tijelo ne bi šokiralo naglim naporom.
• Posle treninga: da bi se otpustio grč i prokrvili dijelovi tela koje smo aktivirali, da kasnije ne bismo imali upale i da sprečimo povrede.
• Bilo kada. Zaista, na poslu, ili dok gledate film, dok čekate autobus, sjetite se da lagano povučete glavu ka uhu uz duboko disanje, sa obje strane, da „izvučete“ ruke izad glave, ili napravite nekoliko kružnih pokreta stopalima i kukovima.

Kako pravilno izvodimo istezanje?

• Prvenstveno moramo biti makar malo zagrijani, takođe da bi mišići, tetive i zglobovi bili pripremljeni.
• Istežemo se bez takozvanog „cimanja“ i naglih pokreta. Jer tada izazivamo dodatnu silu, koja dovodi do trzaja tj više od mogućnosti našeg tela. Laganim pokretima i uravnoteženim disanjem, kao i zadržavanjem u određenoj pozi oko 20 sekundi.Ostati u jednoj poziciji manje od 6 sekundi neće prourokovati željeni efekat.
• Vrlo je važno da zauzmemo pravilan početni položaj, i da pratimo redoslijed pokreta, jer istežemo naizmjenično pojedine grupe mišića.
• Nikada ne prelazimo granicu bola. Vremenom postajemo fleksibilniji, napredujemo, ali svaki put se zaustavljamo kada nam tijelo šalje signal da je dosta.

Vrste istezanja

Postoji više vrsta istezanja, ali mi ćemo ovde spomenuti dvije: dinamičko i statičko. Najbolje je dinamičko raditi na početku treninga, a statičko na kraju. Da bismo to najbolje shvatili, predstavićemo ovako:

dinamičko istezanje je, sama riječ kaže, brže, i ono na specifičan način imitira pokrete iz raznih sfera fizičkih aktivnosti, pokrete radimo nešto brže, smjenjujemo ih i time ubrzavamo metabolizam i cirkulaciju, brži krvotok prenosi kiseonik cijelim tijelom i mi se spremamo za veći napor, kao što smo već rekli;

statičko je ono koje srećemo u jogi, dakle dugi, kontrolisani pokreti, sa zadržavanjem u položaju, koje je idealno za kraj treninga radi vraćanja balansa i regeneracije.

U zavisnosti od toga koju vrstu treninga odaberemo i osmislimo zajedno za vas, njega prati i istezanje. Ono izuzetno prija i tijelu i duhu. Kompletan joga način vežbanja upravo počiva na ovome, a uostalom, prirodni refleks po buđenju nam je upravo istezanje ili „tegljenje“ , tako da je na nama da zajedno oformimo plan i kombinaciju idealnu za vaše potrebe.

Izvor: miljanadelibasic.com

Ostavi komentar

Your email address will not be published. Required fields are marked *